Proč si nechat na zahradě krtka?

Krtek je noční můra nejednoho zahrádkáře. Vytváří nevzhledné krtince a rozhrabává pracně vytvořené záhony. Když se ale dozvíte více o tomto malém zahradníkovi, zjistíte, že to není váš úhlavní nepřítel, ale velmi užitečný pomocník.

Krtek obecný
Proč si nechat na zahradě krtka?

Něco málo o krtkovi

Než se pustíme do přínosů, které přítomnost krtka nabízí, řekneme si něco málo o něm a jeho životě. Krtek obecný je hmyzožravý savec budující chodbičky pár decimetrů pod zemí. Skoro celý život stráví s hlavou v hlíně, proto se nepyšní dvakrát dobrým zrakem. Příroda ho naopak obdařila výborným čichem a sluchem. Tradičně bývá zobrazován s černým kožíškem, ale narazit můžete i na hnědého či bílého krtka (albína). Krtek se obvykle dožívá 3-5 let.

Má silné přední tlapy, kterými buduje i několik set metrů dlouhé chodby, ve kterých hledá potravu. Živí se hmyzem, larvami, malými plazy, žábami a drobnými hlodavci. Nemusíte se tedy bát, že by vám ohlodával zahrádku, jako to například dělají obávaní hryzci.

Krtek obecný
Krtci bývají samotářští, proto se na zahradě se vyskytuje obvykle jen jeden

Přínosy krtka v zahradě

Kvalitní a úrodná půda bez škůdců

Říká se, že krtek se usazuje v půdě, která je zdravá, úrodná a bohatá na potravu (hmyz a především žížaly). Svými chodbami zem provzdušňuje a zbavuje ji škůdců – těch hmyzích i čtyřnohých. Zmínit například můžeme nechvalně známého chrousta obecného neboli ponravu. Chroust se živí listy stromů a jeho larvy napadají kořeny rostlin, obiloviny a další zemědělské plodiny. Během “chvíle” dokáže napáchat opravdu velké škody. Úhlavním nepřítelem krtka je ale především hryzec, kterému nedělá problém zničit velkou část úrody – co nerozhrabe, to ohlodá.

Při hrabání krtka nezastaví ani mladý plevel, který obstojně odhrabe a tím zabrání jeho dalšímu růstu. Stejný efekt může mít bohužel i na mladé plodiny a sazeničky, avšak o větší rostliny se nemusíte bát. Těm se krtkem většinou vyhýbá.

Krtince
Krtince jsou skvělým zdrojem kvalitní zeminy do květináčů

Krtince – zdroj kvalitní zeminy do květináčů

Pokud jste vášnivý zahrádkář, v žádném případě nezadupávejte krtince zpět do země. Naopak je využijte jako zeminu do květináčů. Hlína je pěkně načechraná, bez kamenů a zbavená veškerého plevele a hmyzu. Pro pokojové rostliny doporučujeme smíchat zahradnický substrát a krtinec v poměru 50:50. Substráty na bázi rašeliny mají tendenci při pokojové teplotě rychle vysychat, což nemusí některým květinám vyhovovat. Krtinec naopak dobře přijímá vodu a udržuje vláhu. Smícháním tak získáte perfektní substrát pro pokojové rostliny.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář