Rady jak vybírat čalouněný nábytek

Čalouněný nábytek je stále oblíbený a nevytlačila jej ani praktická kůže. Na pohovce či měkkém křesle se přece jen lépe odpočívá. Jenže pohodlí není to jediné, na co myslet při výběru nového kusu nábytku.

První pohled odhalí vady

Textilní nábytek - pohovka
Textilní nábytek – pohovka

Před nákupem se vyplatí nábytek prohlédnout ze všech stran a dát pozor zejména na to, zda není čalounění poškozené nebo zašpiněné. Je také dobré si všimnout rovnoměrné barevnosti potahu a zaměřit se na kvalitu ušití.

Dostatečné zpracování švů má vliv na pevnost potahu, zejména na namáhaných místech. Jsou jimi područky, sedáky a lemy, které musí mít odpovídající elasticitu, což znamená, musí dobře a rychle reagovat a vracet se do původního tvaru.

Stejnou pozornost věnujeme i nosné konstrukci, prohlédneme dřevěné či kovové díly, zda nemají praskliny, nechybí šrouby a nepomineme ani drobné detaily jako například chybějící knoflíky či úchyty. U rozkládacího nábytku si samozřejmě zkontrolujeme bezchybnou funkčnost.

Vybírat textil jen podle vzhledu se nevyplácí

Při rozhodování o vzhledu čalounění není nejdůležitější barva či design, ale hlavně jeho účelnost. U potahových textilií bereme v úvahu i další kritéria, která budou mít vliv na uživatelské vlastnosti jako je např. pevnost, pružnost, omak, hřejivost, žmolkování a stálobarevnost vůči oděru.

V některých případech je dobré přihlédnout ke specifickým vlastnostem textilie, mezi které můžeme počítat navlhavost, hořlavost či elektrostatiku. Pečlivý výběr potahové textilie věnujeme u čalouněného nábytku do dětského pokoje. Látka má být vždy stálobarevná, zdravotně nezávadná a především snadno snímatelná, aby se dal potah často prát.

Přírodní nebo syntetický materiál?

K běžně používaným přírodním materiálům na potahové textilie se řadí vlna, len, bavlna a moderní bambusové vlákno, které hřejí i chladí a jsou příjemné na dotek. Viskózová vlákna, polyamidová, akrylová, polyesterová a polypropylenová a další mají z hlediska oděru lepší užitné či bezpečnostní vlastnosti. Jsou to například vlákna elastická (elastan, elastodien), nehořlavá (aramid, minerální) a antistatická.

V posledních desetiletích se začínají prosazovat vlákna různých profilů, včetně obohacených o nanočástice, které lépe tepelně izolují. Potahy vyrobené z těchto moderních vláken jsou lehčí, vzdušnější, mají často protišpinivou úpravu a snadno se udržují. Při nákupu čalouněného nábytku se snadno omakem přesvědčíme, zda materiálové složení čalounění dostatečně vyhovuje naší představě.

Jaký potah? Hladký či plastický?

Obecně platí, že hladký povrch potahu je odolnější vůči opotřebení než s vlasem či hrubou strukturou. Čím bude zatížení čalounění větší, tím je výhodnější zvolit spíše syntetický materiál a dezénově jednoduchý vzor. Údržba potahové látky je výrazně snazší a na sofistikovaně vybraném potahu nezanechává časté používání výrazné stopy.

Při volbě potahové textilie z vlny nesmíme zapomínat na to, že by měla být ošetřena vůči požeru molů již od výrobce. Čalouněný nábytek s vlněným potahem šetrně zbavujeme prachu a často větráme, neboť moli průvan nemilují. Jen tak se lze z jeho pohodlí a krásy dlouho těšit.

Způsob údržby je rozhodující

Materiálové složení potahu a čalounění včetně symbolů o možnostech údržby jsou cenné informace, které v průvodní dokumentaci k nábytku nikdy nesmí chybět. Jsou součástí záručního listu nebo mohou být uvedeny na štítku umístěném přímo na nábytku, většinou na spodní či méně viditelné straně. Ze štítku se dozvíme údaje o tom, zda je možné potahy sejmout, prát a nebo chemicky čistit a jak se zachovat např. k potahu, který byl potřísněn jídlem nebo pitím.

Štítek by měl rovněž obsahovat informaci o skupině namáhání, pro kterou je vhodné textilii použít. Týká se to zvláště sedacího a dětského čalouněného nábytku. Z toho důvodu jsou výhodné různé nešpinivé úpravy, které většinou zabraňují vniknutí tekutiny do struktury povrchu potahové textilie.

Stálobarevnost za sucha a za mokra by měla být u čalouněných materiálů samozřejmostí. Výjimku tvoří stálobarevnost na světle, která je požadována spotřebitelem zejména tam, kde bude čalouněný nábytek vystaven přímému či nepřímému slunečnímu svitu.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář