Tyčková a keříčková rajčata
Všeobecně rajčata rozdělujeme na dvě hlavní kategorie, přičemž do první patří rajčata tyčková (indeterminální) a do druhé rajčata keříčková (determinální). V podstatě je mezi nimi hlavní rozdíl v jejich vzrůstu a dozrávání plodů.
Rostliny tyčkových rajčat plodí postupným dozráváním a jejich boční výhony se musejí vyštipovat, kdežto keříčkové druhy jsou kompaktnější a plody dozrávají na vijanech rovnoměrně. Keříčková rajčata se také více hodí na pěstování ve větších nádobách na terase či v truhlících.
Od fialové po modrou: Rajčata v barvách duhy
Mezi nejoblíbenější typ rajčete patří bezesporu kultivary patřící do kategorie mini rajčátek neboli cherry. Tyto druhy se vyznačují výraznější a sladší chutí, kterou oceňují především děti, avšak ani dospělí jimi nepohrdnou. Není ovšem nutností uchylovat se ke klasickým červeným druhům, ale je možné vyzkoušet například kultivary zbarvující se do tmavě modra až fialova nebo sněhově bíla.
Pokud upřednostňujete větší plody, pak vás jistě potěší, že v této kategorii je největší výběr co do tvarů a barev. Můžete vybírat od kultivarů růžově zbarvených býčích srdcí, přes žíhané formy až po pruhovaná zelená rajčata.
Je jen na vás, která si zamilujete, není však tajemstvím, že barevná rajčata docela jistě podléhají módním trendům. Není se, však čemu divit, když existují tisíce vyšlechtěných kultivarů okrasných květin, tak proč nemít i různobarevnou zeleninu?
Jestliže nemáte moc místa a pokud vás zaujalo více odrůd, nebojte se vyzkoušet všechny, stačí vyset z každého druhu jen pár semen a zaručeně se vám vlezou do skleníku či zahrádky.
Barevná rajčata jsou cenově dostupná
Mnozí pěstitelé objednávají osivo ze zahraničí, ale existují i tací, kteří nakupují u nás. V běžném zahradnictví barevné odrůdy nehledejte, protože tam je nenajdete. Zajímavé kultivary seženete levněji v českých internetových obchodech a aukčních portálech. Cena semen netradičních odrůd bývá mnohdy levnější než těch klasických nebo přinejmenším srovnatelná.
Zahradníci nakupující ze zahraničí platí vysoké poštovné a balné, přesto se jim to vyplácí v případě, že si vypěstované rostliny namnoží řízkováním a tím získají větší počet sazeniček.
Pěstování rajčat není žádná věda – jak pě
Pěstování atypických rajčat se nikterak neliší od těch klasických. Výsev provádíme v březnu, pokud chceme rostliny umístit do skleníku; pakliže vysazujeme na zahradu, tak výsev ponecháme na duben.
Používáme výsevní substrát, na který rozmístíme semena, která lehce přihrneme zeminou a udržujeme neustále ve vlhku. Truhlík se semeny umístíme na vnitřní parapet a v momentě kdy rostliny nemají jen děložní lístky, pikýrujeme do jednotlivých květináčků.
Na půdu venku či ve skleníku jsou rajčata náročná, potřebují humózní čili výživnou zeminu, které dosáhneme kvalitním substrátem a také včasným zapracováním hnoje do půdy na podzim.
Využití barevných rajčat
Barevná rajčata lahodí nejen jazyku, ale i oku, tak proč toho nevyužít? Nejlepší formou přípravy takových plodů je využití jejich zbarvení a zakomponovat je do studených mís, salátů či jiných předkrmů. Nejčastější kombinací je mozzarella s bazalkou a rajčaty, kdy fialová, zelená nebo oranžová rajčata dodají pokrmům netradiční vzhled a ihned hosty zaujmou.
FOTO: Barevná rajčata z PixMac.cz