Pokud jste z jakéhokoliv důvodu nestihli během předchozí sezóny ostříhat svůj vzrostlý živý plot, měli byste zbystřit. I během zimy, když nemrzne, je možné vzít nůžky do akce a podpořit u něj rašení v nadcházející sezóně. To, co jste nestihli provést ihned po odkvětu keře, můžete napravit ještě nyní, během února. To ovšem neznamená, že řez živého plotu musíte provést za každou cenu. Správné okolnosti řezu, i ty nežádoucí, vám odhalíme v článku.
Proč řežeme živý plot?
Živý plot nahrazuje funkci klasického oplocení, ale zároveň má vliv na vzhled zahrady, je její součástí. Pečujeme-li důsledně o vzhled zahrady, ani živému plotu bychom neměli ubírat na pozornosti. Jedině tak dosáhneme, že plot bude stále hezkou součástí naší zahrady a zároveň bude naplno plnit svou úlohu.
V prvních letech založení živého plotu provádíme výchovný řez, který má podpořit u keřů větvení. Při tomto ošetření udáváme budoucí tvar plotu. Například u živého plotu ze zimostrázu je potřeba ihned po jeho výsadbě seříznout všechny výhony na 15 cm nad půdou, zatímco živý plot z lísky je po výsadbě nutné zkrátit přibližně o ⅓.
Intenzita řezu se liší nejen podle druhu, ale mění se i s postupujícím časem. Přibližně po 3 letech je důležité začít u dřeviny pravidelně podporovat a zároveň upravovat její růst. K tomu slouží řez, který se u pomalu rostoucích druhů nemusí provádět pravidelně, zatímco u jiných druhů je nezbytný a někdy je nutné jej opakovat i několikrát ročně.
Druhy keřů, které lze ošetřit do konce února
Kvetoucí živé ploty
Všechny dřeviny kvetou, některé mají však tak nenápadné květy, že je označujeme za okrasné listem. Tento a následující odstavec se věnují hlavně těm, které mají květy výraznější a jsou používané v kvetoucích živých plotech. Většinu z nich bychom měli ošetřit ihned po jejich odkvětu.
Chceme-li, aby nás na jaře potěšila svými květy zlatice (Forsythia), kdoulovec (Chaenomeles) apod., měli bychom provést řez dříve než v únoru. Jedná se totiž o keře, které zakládají nové květy už v létě po odkvětu v témže roce, a jejich zimní střih by mohl odstranit nové připravené květenství, které by nestihly už znova nasadit. Nicméně lze tyto keře během února prosvětlit.
Živé ploty okrasné listem
U níže uvedených nejčastěji používaných druhů v živých plotech můžeme provést řez pro podporu rašení až do konce února.
- ptačí zob – Ligustrum vulgare
- habr obecný – Carpinus betulus
- skalník – Cotoneaster simonsii
Důležité zásady řezu živých plotů
Vzhledem k tomu, že se bavíme o posledním možném termínu řezu živého plotu během měsíce února, řez neprovádíme v období, kdy mrzne, mohlo by totiž dojít k vážnému poškození keřů. Zamrzlá voda v pletivech dřevin zhoršuje pružnost větví a dělá je křehkými až lámavými.
Při práci používáme jen ostré nůžky. Tupé nářadí nikdy dobře neposlouží. Jednak je s ním práce mnohem namáhavější, jednak větve spíše drtí a vytváří řezné rány, které se špatně hojí. To platí jak pro ruční zahradní nůžky, tak i pro elektrické plotové nůžky.
Řez pro podporu jarního rašení provádíme pouze v případě, že keř nepotřebuje tvarovou úpravu. V opačné situaci je potřeba provést řádné (výchovné) seříznutí, které je možné realizovat v závislosti na okolnostech nejpozději do konce února.
Řezy je důležité vést mírně nad pupenem, aby nedošlo k poškození pupenu. Správně vedený řez podpoří vývoj silných a zdravých výhonů. Je-li veden řez pod pupenem, zůstává nad níže umístěným pupenem dlouhá část stonku, což může vést k odumírání větví či ke vzniku infekce.
Při řezání dbáme, aby nedošlo k poškození či vylomení pupenů. V případě, že k němu dojde, je nutné poškozenou část odstranit a ošetřit.
ZDROJ:
BÖHMIG, Franz, Jürgen RÖTH, Bärbel RÖTH, Werner SCHURICHT a Barbara SCHÖN. Zahradničení den po dni: velký zahradnický rádce: 1686 rad, 532 kreseb. Přeložila Pavla DOUBKOVÁ. Praha: Euromedia, 2016.
SQUIRE, David, BRIDGEWATER, Alan a Gill BRIDGEWATER, ed. Řez dřevin: základní průvodce k ošetřování keřů, stromů, popínavých rostlin, živých plotů, jehličnanů, růží a ovocných stromů. Praha: Beta-Dobrovský, 2005. Specialista.