Vřesy – barevné květy podzimu

Růžově zbarvené vřesy jsou u nás stále častějším doplňkem zahradních skalek a balkónových truhlíků. Na trhu je k dostání celá paleta druhů. Ale aby tyto krásné rostliny vydržely více než jednu sezónu, je potřeba věnovat jim náležitou péči.

Vřes detailJak jsem už zmínila, při koupi vřesů si můžete vybírat z opravdu mnoha variant. Od standardních růžovo-vínových odrůd s tmavými list až po moderní odrůdy z červenými, žlutými nebo tmavofialovými květy a stříbřitými nebo žlutavými listy. Jen z kolekce vřesů můžete tedy vytvořit báječnou oku lahodící kompozici.

O původu vřesů

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je nízký keřík dorůstající obvykle 20-50 cm, i když jsou k nalezení i exempláře vysoké skoro metr. Roste v celé severní Evropě, dokonce i na Sibiři, ale najdeme ho i v Turecku a severní Africe. Rozsáhlé porosty se nazývají vřesoviště a jiných rostlin tu najdete jen poskrovnu. Vřes je totiž velmi nenáročný na živiny. Stačí mu jen kyselá reakce půdy. Areál výskytu je velmi široký: od okrajů lesů, přes horské louky až po holou skálu. Je velmi důležitou zimní potravou pro ovce a jeleny.

Pěstování vřesu

Vřes se obvykle pěstuje jako doplněk azalek a rododendronů. Často se kombinuje také s jehličnany a vysokými trávami. Před výsadbou si dobře rozmyslete umístění, protože přesazování vřesy snášejí jen velmi těžko. Podmínkou je dostatek slunce, jinak by rostliny kvetly málo nebo vůbec.

vřesV zahradnictví se poohlédněte po celozelených rostlinách. Vřes má totiž nepříjemný zvyk vyholování větviček, pokud je nedostatečně zastřihován. Keříky musí být zelené nejen na povrchu, ale i uvnitř. Při samotném sázení volte směs rašeliny a původní zeminy, pokud není příliš alkalická. Ideální je poměr 2:1. Aby rašelina nevysychala, posypte ji mulčovací kůrou a zalévejte jen mírně.

Vřes je potřeba pravidelně zastřihávat, jestliže chceme, aby i příští rok bohatě kvetl. Sestřihujeme zjara zhruba třetinu výšky keře. Do starého dřeva nezasahujeme, to už znovu neobroste. Ihned po řezu přihnojíme hnojivem pro rododendrony a během léta dodáme živiny ještě dvakrát.

Vřes je rostlina dlouhověká. Na zahrádce vydrží asi 15 let. Na zimu je ale potřeba ho ochránit před mrazem – nejlépe mulčovací kůrou. Pokud se rozhodneme pěstovat vřes v truhlíku, můžeme ho nechat na oknech po celou zimu. V době oblevy ho ale musíme mírně zalévat.

Vřes pro zdraví

Vřesy jsou významné medonosné rostliny. Se svou dobou květu od července do prosince lákají včely opravdu dlouho. Vřesový med má charakteristickou chuť i texturu a velmi pomalu teče.

Ve středověku byl vřes předchůdcem chmele při vaření piva. Vřesové květy můžeme sušit a vařit z nich čaj s lahodnou nasládlou chutí. Používáme 1,5g sušených květů na 250 ml horké vody. Pijeme 3x denně. Čaj pomáhá především proti dně, revmatismu a otocích nohou. Působí močopudně a je doporučován při zánětech ledvin a močových cest. Ani při dlouhodobém užívání nemá žádné vedlejší účinky.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář