Svíčky jsou jedny z nejkrásnějších (a nejvoňavějších) dekorací interiérů. Vytváří útulné prostředí a navozují romantickou atmosféru. My jsme jim propadli už dávno. Pokaždé, když jdeme kolem obchodu s bytovými doplňky si alespoň jednu svíčku hrdě odneseme v tašce. Jaké bylo překvapení, když jsme po chvíli objevili masážní svíčky! A abychom se o tu radost s vámi podělili, připravili jsme návod, jak si doma pár takových pokladů vyrobit.
Co na výrobu masážní svíčky budete potřebovat

- Vosk – Vždy volte takový, který má teplotu tání při nižších stupních. My jsme zvolili sójový vosk, který je na masážní svíčky jako dělaný a taje kolem 42 °C. Existují však i kokosové vosky, jojobové a mnoho dalších. Doporučujeme si ale přečíst, zda výrobce doporučuje vámi vybraný vosk i na masáže.
- Nádoby/formy na svíčky – Použít můžete kelímek z jogurtů, starou sklenici, ruličku od toaletního papíru (té ale nezapomeňte zespoda udělat dno), plechovou dózičku, hrníček… možností existuje nespočet.
- Knot – Ve specializovaných prodejnách seženete velké množství knotů pro výrobu svíček. Šířku vybírejte podle předpokládané tloušťky svíčky. Čím větší bude její průměr, tím hrubší knot.
- Plíšky na knot – Používají se na uchycení knotu ke dnu nádoby. Zakoupíte je za pár korunek.
- Prádelní kolíčky na uchycení knotu
- Vonné oleje – Aby byly svíčky voňavé a masáž příjemná, připravte si lahvičky s vonnými esencemi. Každý výtažek má na organismus jiný vliv, proto si vždy nejdříve nastudujte aromaterapické a masážní účinky jednotlivých olejů. My jsme zvolili eukalyptus a litsea cubeba.
- Bylinky na okrasu – Masážní svíce není potřeba nijak dekorovat. Jakmile se nahřejí, po kapkách je budete lít na pokožku. Proto jakékoliv nepřirozené dekorace jsou spíše na škodu. My jsme však chtěli používat svíčky i na provonění domácnosti a obdarovat jimi blízké, proto jsme navíc přidali sušené bylinky pro pěkný efekt.
- A co barvičky? Masážní svíčky mají obvykle přirozenou bílou barvu. Je to dáno tím, že barvy mohou lehce obarvit kůži, oblečení či jinou textilii. Barvičky si tedy schovejte na vonné svíčky :-).
Návod krok za krokem
Nastříhejte si knot dle délky svíčky. Raději jej nechte delší, zkrátit jej můžete poté kdykoliv. Je to lepší, než aby se vám utopil ve svíčce. Knot navlékněte na plíšek.

Začněte pomalu rozpouštět vosk. Ten by se neměl vařit, proto zahřívejte pozvolna na mírném ohni (či stupni). Pro klid duše můžete rozpouštět ve vodní lázni jako čokoládu.
Pokud budete chtít svíčku ozdobit, nemusíte čekat, až se roztaví všechen vosk. Jakmile uvidíte první náznaky “tekutiny”, odeberte jí lžící a nalijte trochu do nádoby. Otáčejte kelímkem či sklenicí dokola, aby se vosk rozprostřel po stranách. Nasypejte dovnitř bylinky a protřepejte. Měly by ulpět ve vosku na bocích.

Poté vezměte lžíci či malou naběračku a nalijte vosk na dno. Tento vosk vám poslouží jako základna pro uchycení plíšku s knotem. Opatrně jej ponořte do vosku a špejlí (či jinou dlouhou úzkou tyčinkou) jej přimáčkněte ke dnu. Vosk tuhne rychle, proto zbytečně nezahálejte.

Vezměte kolíčky a zafixujte s nimi knot, aby byl v rovné poloze a neměl tendenci se kroutit. Pokud si omylem knot vytáhnete z vosku, nic se neděje. Zase jej pomocí špejle přimáčkněte ke dnu.
Když už bude v misce zbývat rozpustit jen pár kousků vosku, vypněte plotnu a nechte vosk dojít. Přidejte pár kapek vonné esence dle vlastních preferencí. Začněte pozvolna. Raději přidejte poprvé jen pár kapek, zamíchejte a přičichněte. Dle potřeby opakujte. My jsme přidali dohromady cca 15 kapek.
Nelijte hned horký vosk do nádobek! V průběhu jeho rozehřívání vám jakž takž ztuhla základna svíčky. Kdybyste ji zalily horkým voskem, roztopila by se a knot by se uvolnil. Počkejte proto, až nebude olej tak horký a trochu vychladne. Nečekejte ale dlouho. Mohlo by se vám stát, že vosk zatuhne a budete jej muset rozehřívat znovu :-). Chce to jednoduše vychytat tu správnou chvíli.

Podle potřeby dozdobte vrch svíčky dalšími bylinkami, uložte nádobky na stinné místo a počkejte, až vosk zatuhne.
Po pár hodinách můžete z kelímků hotovou svíčku vyklopit, případně opatrně vystříhat. Vznikne tak originální “nahátá” svíčka.

A máte hotovo! Teď už se jen stačí radovat a kochat vlastnoručně vyrobenými svíčkami :-).
