Jak degustovat víno

Každý správný milovník vína by si měl umět vybrat to nejlepší víno dle své chuti a třeba i momentální nálady. Při degustaci se zapojuje zrak, čich i chuť, ale rozhodně ne žaludek. Degustací se nemyslí konzumace vína, ale jeho smyslové poznání.

Před degustací: připravme se

Pokud se chcete naučit víno správně degustovat, musíte se také naučit se na degustaci správně připravit.

Smysly

Před samotnou degustací bychom neměli ovlivňovat svoje chuťové buňky, nekonzumujeme tedy žádné chuťově výrazné pokrmy, kuřáci počkají s cigaretou, vyhnout bychom se měli i chuťově výrazným teplým nápojům, například kávě. Nalévání červeného vína
Stejně tak ovlivní naše smysly chřipka a nachlazení a vůbec náš zdravotní stav, měli bychom se zkrátka cítit v pořádku.

Správná teplota vína

Aby víno mohlo naplno projevit svou vůni a chuť, musí být správně vychlazené. Je dobré počítat s tím, že při nalití do sklenice stoupne teplota vína minimálně o 1°C.

Mladá lehká bílá vína chladíme na teplotu 8-10°C
Vyzrálá bílá vína a silně aromatická vína chladíme na 10-12°C
Lehká červená vína chladíme na 14-16°C
Vyzrálá starší červená vína chladíme na 16-18°C

Další výbava

Na otevření vína stačí vývrtka, na nalití pak mějte připravené sklenice na víno. Víno naléváme maximálně do 1/3 ideálně po nejširší místo sklenice.

Při degustaci: tři kroky plné potěšení

Zrak

Nejdříve musíme víno zrakově zhodnotit. Je potřeba být v dobře osvětlené místnosti pokud možno přírodním světlem nebo světlem přírodní barvy. I v pozadí je ideální mít v pozadí bílou barvu (ubrus, zeď).
Víno by mělo být čiré, nikoli matné nebo dokonce kalné, bez usazenin a částeček. Mělo by skrz něj být dobře vidět.

Čich

K vínu čicháme vždy po krajích sklenice, kde se uvolňuje jeho aroma. Středem sklenice na víno odchází štiplavý alkohol. Nos nakloníme ke hraně mírně dovnitř sklenice. U zdravého vína můžete cítit prakticky cokoli, květiny, bylinky, ovoce, dřevo…Lahůdky Pro intenzivnější uvolnění aroma můžeme s vínem ve sklenici mírně zakroužit. Závěrem této části degustace je samozřejmě zhodnocení, zda nám víno voní nebo ne a zda máme chuť se ho napít.

Chuť

Dostáváme se k vrcholu, nyní budeme hodnotit samotnou chuť. Napijeme se vína a chvíli ho poválíme v ústech. Zkoumáme jej chuťovými buňkami v jazyku, „koušeme“ ho, záleží na každém jedinci, jak se mu nejlépe vnímá chuť. Opět můžeme vnímat nejrůznější chutě ovoce, květin, zkušení degustátoři poznají, zda bylo víno naloženo v dřevěném nebo nerezovém sudu, citlivě cítí kyselost, hořkost, slanost a sladkost.
Po polknutí ještě zhodnotíme takzvanou dochuť, která se nám vrátí do úst, jde zejména o hořké tóny u kořene jazyka.

Po degustaci: Diskuze u dobrého jídla

Nejsme profesionální degustátoři a tak téměř vždy po degustaci u nás následuje konzumace vína. Ideální je degustovat se skupinou přítel, se kterou poté můžete o chutích diskutovat, diskuze k degustaci totiž neodmyslitelně patří. Poté můžete zakousnout dobrý sýr a užívat si nově objevené chuti vína.

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář