Synadenium – (ne)známá pokojovka

S touto rostlinu se alespoň jednou setkal nejspíš každý, kdo pěstuje pokojové rostliny. Neprodává se sice obvykle v obchodech, zato ji s úspěchem posílají dál sami pěstitelé jako téměř nezničitelnou a rychle rostoucí rostlinu. Říká se jí také gumovník.

Gumovník není fíkus

Synadenium gumovníkI když název gumovník tomuto zařazení přímo svádí, je pravda docela jinde. Z rostliny sice vytéká bíle zbarvené mléko podobně jako u fíkusů, ale podle vzhledu a vlastností jí řadíme spíše mezi pryšce. I když ve skutečnosti si jejím zařazením nejsou úplně jisti ani samotní vědci.

Stejné je to s názvy. Správně botanicky se tato rostlina nazývá Synadenium pereskiaefolium, ale je mnohem známější pod pozdějším a tedy neplatným názvem Synadenium grantii. Někdy se lze setkat i s označením Euphorbia umbellata.

Lidové označené je mnohem zajímavější. Kromě již zmiňovaného gumovníku je Synadenium označováno také názvy African milk bush nebo domácí mor.

Synadenium – trocha botaniky

Synadenium je keř nebo menší strom sukulentního vzhledu pocházející z východní a střední Afriky. Běžný vzrůst keřů se pohybuje okolo 3,5 metrů na výšku i na šířku, ale jsou zaznamenány i exempláře čnící do výšky osmi metrů!

Na hnědozelených masitých stoncích vyrůstají až 15 centimetrů dlouhé oválné listy. Po odlomení listu nebo větvičky začne z řezu vytékat bílé prudce jedovaté mléko. Masajové toto mléko používají při léčení horečky nebo některých nemocí přenášených klíšťaty.

Jak pěstovat Synadenium

O Synadeniu se tvrdí, že ho dokáže s úspěchem pěstovat i naprostý amatér a do jisté míry je to pravda. Stačí mu opravdu málo: dostatek světla, hojnost vody a občasné přihnojení.

O světlu platí, že čím více, tím lépe. Synadenium snese klidně i přímé slunce, ale v polostínu nebo dokonce ve stínu bude opadávat a neporoste. Ani na substrát není náročné. Stačí mu běžná zemina pro pokojové rostliny a totéž platí i o hnojivu.

V létě zalévejte hodně, v zimě s mírou. Ale vždy pamatujte na dobrou drenáž, jinak hrozí přemokření a uhnívání kořenů. Rostlinu přesazujte každý rok, nejlépe na jaře do květináče většího o jednu velikost. Do substrátu můžete přimíchat trochu kávové sedliny, ze které Synadenium ochotně čerpá živiny.

Při optimální péči rostlina krásné prospívá. Někdy až moc. Je proto dobré ji usměrňovat pravidelným řezem. Zkrácením hlavních výhonů podpoříme rychlý vývoj těch vedlejších. Krátit můžeme přes sezónu několikrát a pokud je to potřeba, tak i v zimě. Přes léto můžeme Synadenium s úspěchem letnit.

Řízky opláchneme pod studenou vodou a namočíme do dřevěného uhlí – kvůli zastavení vytékajícího latexu. Poté řízky vložíme do sklenice s vodou. Pokud dřevěné uhlí nemáme, můžeme tento krok vynechat, ale hned následující den je nutné vodu ve sklenici vyměnit. Zakořeněné řízky sázíme do běžného substrátu a dále se o ně staráme jako o dospělou rostlinu.

Řízkování je jediná rozmnožovací technika uskutečnitelná v našich podmínkách. V bytových podmínkách totiž Synadenium nikdy nekvete. Trochu větší šanci má ve skleníku, ale i tak je rozmnožování řízky jistější.

Synadenium – domácí mor

Tato nelichotivá přezdívka vznikla kvůli agresivnímu mléku, které rostlina vylučuje při poranění. Je vysoce dráždivé a to i pro lidi, kteří jinak netrpí žádnou formou alergie. Při kontaktu s pokožkou může způsobit zčervenání, vyrážku, puchýře, ale také dočasnou slepotu. Zasažené místo může svědit a pálit několik hodin ale i dní. Příznaky se mohou objevit i čtyři hodiny po kontaktu!

To ale není vše. Synadenium je tak jedovaté, že dokáže uvolňovat výpary i do vzduchu, a to aniž by bylo poraněno. Není proto dobré umísťovat ho do místností, kde dlouhodobě pobýváte. Absolutním tabu by měly být ložnice a dětské pokoje. V případě, že máte doma zvířata nebo malé děti, měla by být rostlina z jejich dosahu. I malé ochutnání může být velmi nebezpečné.

I běžná manipulace by neměla probíhat bez speciálních ochranných pomůcek: rukavic a brýlí. Samozřejmostí by měl být dlouhý rukáv a kalhoty obzvláště tehdy, chystáte-li se provést na rostlině řez. Nejlepší je provádět podobné úkony u dřezu nebo alespoň u kyblíku s čistou vodou, kterou můžete poraněná místa hned omýt.

I když se zdá, že kvůli zmíněným vlastnostem není Synadenium vhodné pro jakékoliv domácí pěstování, svoje příznivce si určitě najde. Hodí se třeba do velkých průchozích hal nebo společných prostor panelákových bytů, kde může nerušené růst a působit jako významný dekorační prvek. Ještě zajímavějšího vzhledu docílíte zkombinováním klasického Synadenium grantii s jeho odrůdou purpurea, která se ale u nás shání jen obtížně.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

20 Comments - Napsat komentář

  1. Tento článek mi moc pomohl. Už nějaký čas jsem se po ránu necítil dobře a měl jsem dýchací potíže. Trochu jsem z těchto problémů podezříval právě gumovník, protože když jsem spal nějde jinde, tak jsem žádné potíže neměl. Jal jsem se tudíž něco dohledat na netu a narazil na tento článek, který mi to vše potvrdil. Děkuji.

    Reagovat
  2. Dnes jsem ji stříhala,umyla jsem si ruce a po nějaké době jsem si olízla prst a brní mě ústa a jazyk.Co mám dělat?To že je to tahle kytka jsem nevěděla.Děkuju

    Reagovat
  3. Pozor při střihání,je to jedovatá a agresivní rostlina,mléko které vyteče pokud´se dostane do kontaktu s očima pusou a kůži, pálí ještě několik hodin, dokonce na kůži jsem měla puchýře a zarudlou kůži.

    Reagovat
  4. Díky této kytce,kterou jsem ostříhal aniž z mé hlouposti jsem nevěděl co je to zač,jsem na celé odpoledne pomalu oslepl. Pálila ¨mě pusa oči jako bych snědl balíček pepře a obličej mi zrudl jako bych se opaloval na horském umělém slunci více,než je zapotřebí.M ěl jsem tuto květinu v obyvacím pokoji a než se mi stala tato příhoda,tak jsem již dříve na sobě pozoroval,že mě občas slzí oči a pálí mě jazyk i rty. Teť je mi už vše jasné z čeho to pramenilo. Kytka šla do popelnice.

    Reagovat
  5. Můžu se zeptat na zdroj téhle informace? „Synadenium je tak jedovaté, že dokáže uvolňovat výpary i do vzduchu…“ Osobně mám dvě velké rostliny v ložnici léta a nic negativního nepozoruji.

    Reagovat
  6. Tuto pokojovku nebrat! včera jsem ji chtěla zkrátit – byly na ní nevzhledné dlouhé šlahouny – a tak jsem jí ostříhala a otrhala listy (ještě jsem ji chtěla namnožit – dát zakořenit!). Samozřejmě vytékalo mlíko, tak jsem si umyla ruce – šlo to špatně,, takže jsem se umyla 2x – 3x. Pak jsem dělal něco jiného, za chvilku mě začalo pálek oční víčko, pak celá tvář, trošku i špička jazyka… bylo mi to divný, tak jsem začala tu rostlinu hledat na internetu a když jsem si přečetla předchozí komentáře, bylo mi to jasné. Pálení se stupňovalo, víčko zarudlo.. toto se stalo kolem 14 hod odpoledne, pálení trvalo do večera, večer mi oko začalo otékat a slzet… bála jsem se, co bude ráno. Na štěstí ráno už to nebolelo ani nepálelo, ale byla jsem oteklá jako po bodnutí hmyzem. Zkoušela jsem Fenistil kapky (jiné antihistaminikum jsem neměla) ale nepomohlo. Květina je v popelnici! Nikdy víc ji nechci vidět:

    Reagovat
  7. Jeden šaman v Peru mi touto rastlinou liečil ekzém. A nielen mne. Mlieko, ktoré vytečie po odlomení listu, sa rozmieša vo vode (15 kvapiek na pol litra) a pije sa pohár dvakrát denne. Na druhý deň sa musí spraviť čerstvý roztok. Áno, po vypití pália ústa aj hrdlo, aj na žalúdok to môže byť ťažké, najmä zo začiatku, ale mne to veľmi pomohlo. Je ale pravda, že po niekoľkých dňoch užívania je dobré užiť ayahuascu, aby sa človek vyvrátil a dostal zo seba zvyšky tejto rastliny. Mimochodom, v španielčine sa nazýva planta de vida, teda rastlina života. Škoda, že u nás jej liečivé účinky nie sú známe. Na vlastnú päsť by som sa ju asi bál užívať.

    Reagovat
  8. Mám dotaz, snad mi někdo poradíte :-) Mám velký fíkus, přesně který nevím…je na pěkném místě , ale problém je, že každý den kape na dřevěnou podlahu svoji šťávu a podlaha je úplně ulepená… Co druhý den ji očistím 5 kusy dětskými, vlhčenými kapesníčky s aloe.. a jsem už zoufalá..kytka je velká a mám ji už asi 16 let a nechci ji vyhodit…Podotýkám, že jsem ji nestříhala, takže nechápu, proč tak teče…. Prosím Vás, víte někdo co s tím? Děkujiííí

    Reagovat
    1. Dobrý den,

      příčina by mohla být v přílišné zálivce nebo v suchém vzduchu, také by mohlo jít o narušení listů řezem nebo škůdci. Příčin může být mnoho. Některé fíkusy toto bohužel někdy dělají.

      Reagovat
  9. Jiří Matašeje · Upravit

    Mám na schodišti dva „stromy“ gumovníku, výška cca 5m, na vrcholu ohnuté podle stropu, parádní kusy, a problémy žádné! Nezmar, nezničitelná!

    Reagovat
  10. Pravidelně při zastřihávání se mlíkem potřísním, když kápne na zem nebo tak utírám to rukou a nikdy jsem nic nezpozoroval, a vzduch také v poho , je to má nejoblíbenější rostlina ☺ mám jí rád tak možná i ona mě nebo mám jen kůži jako hroch

    Reagovat
  11. Do vzduchu nic nevylučuje. To je nepodložený výmysl. V ložnici být může, proč by ne?
    S toxicitou mléka souhlasím. Opravdu velký pozor! I na domácí mazlíčky! Ale to platí i pro další rostliny z příbuzenstva pryšců.
    S opatrností se vám však nic nestane. Rozhodně neexperimentujte s léčebným použitím!
    Článek až na tu info o otráveném vzduchu ujde.
    Petr

    Reagovat
  12. Mam ho v loznici už 20 let je 2m vysoký košatý strom. Stříhám ho pravidelnĕ. Obcas mĕ popálí,ale jinak mi neubližuje.

    Reagovat
  13. Já Gumovník nedávno množil řízkem bez ochranných pomůcek a nic se mi nestalo, to ale neznamená že se mi nemusí nic stát při budoucím množení této rostliny. Proto doporučuji používat ochranné pomůcky.

    Reagovat
  14. Jelikož komentář zůstal bez reakce a jinde se o podobných účincích nezmiňují nezbývá než předpokládat že zdrojem je nejspíše touha po větší atraktivitě článku. Škoda že podobné bludy mívají bujnější růst než samotné rostliny. Gumovníkům zdar!

    Reagovat

Přidejte komentář