
Bylina známá pod latinským názvem Lavandula angustifolia, krajové a lidové označení levandule bývá dulenka nebo devandule.
Popis
Levandule je vytrvalá větvená rostlina – polokeř, který dorůstá výšky až 70 cm. Listy této byliny jsou čárkovitého tvaru, chlupaté a v dospělosti jsou zbarveny zeleně. Kvete velmi drobnými květy, které jsou zbarveny do fialova, ale najdeme i kultivar kvetoucí bíle či růžově. Vůně levandule je svou vůní specifická a silně aromatická.

Pěstování
Tuto bylinu je vhodné pěstovat na slunných stanovištích a v propustných půdách. Snáší dobře suchá období, ale nesnese přemokření.
Levanduli stříháme na jaře, aby se nám rozvětvila. Můžeme ji pěstovat jak ve volné půdě, tak v truhlících na terase nebo balkoně.
Všeobecně je levandule odolná vůči mrazům, avšak některé kultivary můžou být choulostivější, a proto je lepší je na zimu přesunout na chráněné stanoviště.
Sklízeň a zpracování
Z levandule můžete sklízet celé stonky s květenstvím, nebo květenství samotné těsně před rozkvětem. Doporučuje se sklízet s částí stonku, abychom mohli levanduli svázat a zavěsit pohromadě. Bylinu se snažte usušit co nejrychleji, proto je nejvhodnější použít sušičku na bylinky. Usušené květy skladujte na suchém a tmavém místě.
Levanduli můžete používat vnitřně, ale i formou vnějšího užití. Tato bylina se často používá do bylinných koupelí, které díky svým silicím pomáhají k prokrvení kůže.
Pro přípravu bylinné koupele potřebujete levanduli, mátu, meduňku a heřmánek. Veškeré bylinky vložte do hrnce a zalijte vroucí vodou, nechte vylouhovat a poté odvar nalijte do koupele.
Levandule se také používá ve formě mastí proti bolesti nebo při revmatismu. Často se přidává do směsí pro dobrý a klidný spánek.
V případě vnitřního užití se používá nejčastěji ve formě čajového výluhu, který se užívá při žaludečních potížích nebo například při křečích.
Zdravotní účinky
Levandule je známa pro své uklidňující účinky; pomáhá nám v boji proti stresu, únavě či depresím. Zároveň je skvělým pomocníkem při bolestech žaludku, ale i při nachlazení.
Květy obsahují třísloviny a silice terpeny, které působí fytoncidně, což znamená, že působí jako rostlinné antibiotikum – jedná se tedy o velmi účinné látky, které bojují proti bakteriím.
