Jak na to: Pěstujeme brusinky

Snad každý z nás zná malé nízké keříčky s červenými plody, rostoucí na sušších, slunných nebo polostinných místech. Ačkoliv v našich lesích rostou brusinky minimálně, podvědomě je spojujeme s lesním ovocem stejně, jako borůvky a ostružiny.

Brusinky náhled
Zrající brusinky

Proč je brusinka vlastně tak oblíbená a proč se její pěstování stěhuje z volné přírody na záhony zahrad?

Účinky: Proč jsou brusinky vyhledávané?

Brusinky nejsou plody, které by vynikaly příjemnou chutí za syrova. Její trpce kyselá chuť je však vyvážena účinky látky, kterou obsahují a která dokáže pomoci při mnoha zdravotních problémech, z nichž jsou asi nejznámější problémy s močovými cestami. Výtažek z nich je součástí mnoha léků a potravinových doplňků bojujících právě s těmito potížemi.

Preventivně je doporučována konzumace sušených plodů brusinky právě lidem, kteří jsou k nemocem močových cest a ledvin náchylnější. Samozřejmě brusinky jsou využívány i při jiných obtížích. Úspěšně dokážou bojovat s horečkou, otoky, jejich užívání má úspěch i při léčbě zažívacích potížích, prostaty, střev a pomáhá při celkové rekonvalescenci organizmu.

Využití brusinek

Plody brusinky jsou využívány k přípravě kompotů, džemů, různých šťáv a džusů. Samozřejmě oblíbených způsobem konzervace je sušení plodů.

Krásné i na pohled

Kromě kladů v oblasti zdravotní prevence a léčby potíží, se jedná o pěkné kompaktní a stálezelené rostlinky, které zpříjemní pohled na sušší a jinak neúrodný kout vaší zahrady. Nezapomeňte proto vysadit několik keříčků ve své zahradě. Rostlinky se propojí ve stálezelený koberec s malými perlami červených plodů. A i když se na větší plodnost můžete těšit zhruba po třech letech, trpělivost se jistě vyplatí. Pokud vás nebaví sbírat malé červené bobulky, nahraďte porost příbuznou borůvky – klikvou, která má podobné nároky na pěstování a využití, její plody jsou však výrazně větší.

Brusinky

Jak pěstovat brusinky

Před výsadbou rostlin zvolte pečlivě místo, kde mohou brusinky i několik desítek let vegetovat. Pokuste se napodobit její domovinu, což jsou jehličnaté nebo smíšené lesy, vřesoviště, nebo rašeliniště. Každopádně by půda měla být kyselá a chudá na minerály. V případě, že zemina nesplňuje podmínky pro úspěšné pěstování, můžete si pomoci přípravou vhodného substrátu sami. Buď smícháním hrubozrnného písku s rašelinou (zhruba 3:1), nebo využitím hotové směsi, která je určená přímo pro borůvky a rododendrony.

Do půdy můžete také zamíchat kůru z jehličnatých dřevin, jehličí, piliny a podobně. Před výsadbou však důkladně odstraňte veškerý plevel a nadále pozemek udržujte bez něj, protože brusinky na zaplevelení špatně reagují. Při odstraňování plevelu dávejte pozor na nebezpečí porušení kořenové soustavy borůvek. Rostlinky se navíc rozrůstají podzemními oddenky, které byste okopáváním přesekali. K ochraně rostlin před plevelem je samozřejmě možné využít osvědčené mulčování, které tomuto riziku zabrání.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář