Vypěstujte si doma avokádovník z pecky

Pusťte se s námi do experimentu a vypěstujte si rostlinu avokáda z pecky. Tento způsob sice vyžaduje trpělivost, ale odměna je krásně zelená. Pěstování avokádovníku jako pokojovky vám usnadní náš souhrn těch nejdůležitějších faktů a pár rad k tomu. Teď už jen pořídit si avokádo.

Avokádo

Podmínky pro pěstování doma

Avokádovník či avokádo (lat. Persea americana) je stálezelený strom pocházející původně z Mexika a v přírodě dorůstá výšky až 18 m. V pokojových podmínkách a při správné péči se však nemusíte bát, že by vám přerostl přes hlavu. Česky se tato dřevina označuje také jako hruškovec přelahodný.

Slunce, voda a živiny

Avokádo vyžaduje slunné místo, ač trochu stínu snese, nejlépe se mu daří na přímém slunci. Také je velkým milovníkem tepla, ideální je pro něj vyšší pokojová teplota. Nižší teploty (okolo 10 °C) také zvládá, reaguje na ně pouze zpomalením růstu.

Pokud jde o nároky na půdu, vyžaduje směs bohatou na humus s dobrou propustností. Během jara a léta je nutné jej pravidelně přihnojovat vyváženým hnojivem pro pokojové rostliny.

Avokádovník potřebuje stálou vlhkost, špatně snáší vysušení. Důležitá je dostatečná drenáž, tedy vrstva kamínků, keramzitu či jiného materiálu, který se při výsadbě umisťuje na dno květináče a zabraňuje přemokření. Dále je nutné zalévat s mírou, rostlina špatně snáší dlouhé stání ve vodě.

Rozmnožování avokádovníků

U vzrostlých stromů profesionální pěstitelé používají roubování. V místech, kde je avokádo původní dřevinou, se využívá někdy také metoda, při které se povzbuzuje tvorba kořenů na větvi – vybraný výhon se poraní a následně se zabalí do malého množství substrátu. Poté, co se vyvine dostatečně silný kořenový systém, výhon s kořeny se oddělí a zasadí.

Jak na pěstování z pecky

Doma si avokádovník můžete snadno vypěstovat z pecky (semene), stačí si koupit zralé avokádo, které je trochu měkké a má zelenou barvu. K vypěstování budete dále potřebovat: párátka, sklenici (nádobu), vodu.

Do pecky vložte tři párátka a takto ji zavěste nad sklenici vody. Semeno přitom nechte ponořené jen v centimetrové vrstvě vody. Ubývá-li voda, doplňte ji. Pecku uchovávejte na teplém místě, neměla by však být na přímém slunci. Ke klíčení by mělo dojít za 2–6 týdnů. Mladou rostlinku nechte vyrůst do výšky cca 16 cm a pak ji zakraťte na cca 9 cm. Podpoříte tak růst kořenů. Po zkrácení, když se objeví nové listy, můžete rostlinu zasadit do květináče.

Pravidelný střih

Rostlinu je dobré každé jaro pro podporu větvení zastřihnout. První hluboké zakracování děláme ve chvíli, kdy je avokádovník vysoký cca 25 cm. Všechny výhony avokáda zakracujeme přibližně o polovinu. Když dorůstá, během léta zaštípneme čerstvé výhony. Díky této pravidelné péči avokádovník roste kompaktně a nepřerůstá.

Odrůdy avokáda

Nejčastěji se na náš trh dostávají avokáda z Kalifornie a z Latinské Ameriky. Jsou to malá oblázková avokáda s vysokým obsahem tuku a chutnou dužinou. Během sezony se také někdy můžeme setkat s plody pěstovanými na Floridě, ty se vyznačují nižším obsahem tuku.

Běžné pěstitelské potíže a jejich řešení

Avokádovník je náročný na závlahu, ovšem mnohým pěstitelům může trvat, než vyladí optimální přístup k zálivce. Žluté listy jsou znamením přemokření anebo špatného odvádění vlhkosti, za což může nevhodný substrát. Rostlina v důsledku příliš vlhké půdy může trpět také kořenovou hnilobou. Nejen u avokáda, ale i u jiných rostlin se můžeme setkat s bílým povrchem na substrátu, který vzniká, když je v půdě nadměrné množství soli.

Takovou situaci je dobré řešit odstraněním bílých částí a propláchnutím.

ZDROJ:

https://www.thespruce.com/grow-avocados-indoors-1902590

https://www.pokojovky.co/blogs/blog/jak-vypestovat-pokojovku-z-pecky-avokada


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

  1. Dobrý den,
    omlouvám se, že se na vás obracím s touto prosbou. Vypěstovala jsem podle návodu avokádo z pecky, dokonce ve vodě už třetí. Ale problém nastal, když jsem avokádo přesadila do hlíny. Po přesazení do hlíny avokádu začaly usychat a tmavnout konce listů. Hlínu mám palmový substrát, rosím ho, zalévám, hlína není ani suchá ani vlhká a dokud bylo ve vodě tak lístky byly krásně zelené. Čím to může být? To samé se mi stalo s mangem, dokud bylo ve vodě rostlo, co jsem ho dala do hlíny, usychá. Mám i fotky, ale nedají se zde poslat. Přijde mi, že má dost dlouhý stonek a někde jsem četla, že se má zastřihávat, což jsem neudělala. Taky nemám úplně světlý byt. Děkuji předem moc za radu!

    Reagovat

Přidejte komentář