Jak se zbavit slimáků

Okousané sazenice i zničené celé rostliny, hotová tragédie zahradníka: v hlavní roli slimáci, slimáčci a plzáci. Letos se tomuto dramatu můžete vyhnout. Poradíme vám, jak předejít výskytu plžů na zahradě, jak snižovat jejich aktivitu. Také zjistíte, jak se slimáků zbavit pomocí pastí, nástrah či parazitických hlístic.

Plž, slimák

Napadení slimákem

Slimáci ožírají především jemné části rostlin, mladé rostliny i květní poupata. Nejvíce jsou tedy ohroženy výsevy či mladá výsadba. Čím větší je slimák, tím více potřebuje potravy. Za den zkonzumuje jeden jedinec tolik, kolik je čtvrtina jeho hmotnosti.

Něco o životě plžů

Během roku slimáci kladou vajíčka pod kameny, hroudy, rostlinné zbytky či do trhliny v půdě. Ročně jich mohou snést až 400 ks. Dle podmínek dozrávají dospělci 3 týdny až několik měsíců. Zimu přečkávají vajíčka i dospělci.

Většina plžů je aktivní v noci. Objevují se však i během deštivých dnů. Z toho důvodu se doporučuje provádět sběr slimáků za deště, brzy ráno a v noci.

Jak nemít slimáky na zahradě

Aby vaše rostliny mohly v klidu růst a vy jste se nemuseli obávat slimáků, můžete podniknout několik preventivních opatření.

Rostliny zalévejte vždy během dne. Voda na večer hůře schne. Vzniklé vlhké prostředí je pak velkým lákadlem pro plže aktivní v nočních hodinách.

Denními skrýšemi slimáků jsou často půdy s hrubými hroudami. Tam, kde je půda prokypřená, se přes den nezdržují. Láká je také mulč, který je dobré za mokrých letních dnů dočasně odstranit. Kompost doporučujeme rozhazovat až pozdě na podzim, aby v něm nemohli hledat útočiště.

Plž, slimák
Abyste omezili počet slimáků na zahradě, zalévejte ráno, kypřete půdu a kompost rozhazujte až pozdě na podzim

Přirození nepřátelé

Jako jiní škůdci i slimáci mají své predátory. Umožníte-li jim pobývat na vaší zahrádce, budou škůdce likvidovat, a tak i regulovat jejich škodlivý potenciál. Známými nepřáteli plžů jsou: ježci, žáby, ptáci (např. kachny), případně i krtci.

Zábrany, úkryty a pasti

Pro ochranné rostoucí obruby okolo ohrožených záhonů proti slimákům můžete použít: brutnák, kerblík, česnek, petržel, měsíček, šalvěj, hořčici, tymián, yzop. Jako rostlinnou zábranu můžete použít i nadrobno nastříhaný řebříček, kapradí či zerav. Podobně je můžete odradit od okusu rostlin rozprostřenými pilinami. Na trhu jsou také k dostání speciální plůtky proti plžům. Pokud však ohrady nepomáhají, měli bychom škůdce pravidelně sbírat. Když jim připravíte úkryty z prken, látek či mokrých pytlů, nasbíráte jich více současně.

Slimáky lze také chytat do pastí. Ty si můžete vytvořit například z kelímků zapuštěných do země. Jako návnada je vhodné např. pivo či různé hotové návnady (Ferramol).

Slimák, plž
Slimáky můžete odpudit, chytat do pastí nebo si pořídit predátory – kachny

Zbavte se slimáků bez chemie

Kromě výše popsaných preventivních opatření, která likvidují, ale především snižují množství škůdců na zahradě, můžete vyzkoušet i těchto několik šetrných nechemických způsobů likvidace slimáků.

Odvar z plžů lze použít pro ošetření záhonů, ale je vhodný i pro ošetření kompostu proti kladení vajíček. Stačí, když dostatečné množství mrtvých slimáků přelijete 10 l vřelé vody, doplníte studenou a po několika dnech použijete jako zálivku všude, kde je potřeba. Odpuzující účinek však není věčný. Jako alternativu můžete použít výluh z černého bezu, kapradí, kysaly či voskovky, který po zalití horkou vodou stačí nechat odstát 2 hodiny.

Parazitické hlístice

Už dříve jsme se zmiňovali o přirozených nepřátelích plžů. Tak trochu záměrně jsme však zapomněli na parazitické hlístice dostupné na trhu pod názvem Nemaslug. Hlístice parazitující v těle slimáka zhoršují jeho životní schopnosti a on postupně hyne. Poté parazit tělo opustí, aby hledal dalšího hostitele. Přípravek působí dobře i proti plzákovi španělskému, je však nutné jej aplikovat již nyní.

ZDROJ:
BÖHMIG, Franz, Jürgen RÖTH, Bärbel RÖTH, Werner SCHURICHT a Barbara SCHÖN. Zahradničení den po dni: velký zahradnický rádce: 1686 rad, 532 kreseb. Přeložila Pavla DOUBKOVÁ. Praha: Euromedia, 2016.

HÖHNE, Johannes a Paul Gerhard WILHELM. Dvanáct měsíců v zahradě: plánování, výsadba, pěstování, sklizeň. V Praze: Knižní klub, 2000.

ŠEDIVÝ, Josef. Ochrana rostlin na zahradě od jara do zimy. 2., upr. vyd. Praha: Grada, 2002. Česká zahrada. ISBN 80-247-0322-X.

https://www.agromanual.cz/cz/atlas/skudci/skudce/plzi-slimaci-plzaci


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář