Rozkvetlé barborky na vánočním stole

Přemýšlíte jak oživit svou domácí vánoční výzdobu? Nezapomeňte na barborky – rychlené větvičky třešní či višní, které už od nepaměti patří k vánočnímu času. Zjistěte, jak barborky rychlit. Nebo třeba to, proč dříve za rozbřesku chodily na svatou Barboru řezat větvičky neprovdané dívky.

Barborka ve váze
Chcete, aby vám barborka do Štědrého dne vykvetla? Povíme vám, jak na to

Jak barborky „přesvědčit“, aby na svátky vykvetly

Vydáte-li se pro větvičky třešní či višní 4. 12., tedy na Barboru, stačí, když je umístíte do vázy s teplou vodou v pokoji, kde je nejtepleji. Větvičky by vám měly vykvést právě na Štědrý den. Při řezání větviček vybírejte takové, které mají na sobě mnoho květních pupenů. Šikmý řez na konci proveďte opatrně, při tom odřízněte co nejdelší větvičku, abyste ji později mohli hezky zakrátit.

Tipy pro rychlení barborek

Chcete-li mít jistotu, že vám včas vykvetou, můžete použít jeden z možných triků. Někdy pomáhá nechat větvičku po odříznutí na několik hodin v nádobě s vodou v chladné místnosti. Jindy se nechávají přibližně na hodinu ponořit jednotlivé výhony po celé délce ve vlažné vodě. Nabudit ke kvetení může i mísa s ovocem, např. s jablky. Zralé ovoce totiž ze sebe uvolňuje etylen, látku urychlující kvetení.

Dříve se řezaly na Barboru jen výhony třešní, višní. Narychlit si takto na Vánoce můžete však větvičky všech keřů, stromů kvetoucích v dubnu. Vděčné jsou i sakury, okrasné druhy třešní, trnka, slivoň, mandloň, kdoulovec či zlatice.

Kvetoucí barborka
Dříve se řezaly jen výhony třešní a višní, dnes se zdobí stoly větvičkami mnohých keřů a stromů

Větvičky zlatice či jasmínu

Zlatici (Forsythia intermedia) si můžete nařezat v polovině prosince. Když je uložíte do tepla do vázy s vlažnou vodou, vykvetou zhruba po třech týdnech. Nakvétání můžete urychlit ponořením celých výhonů na 12 h do teplé vody. Poté je můžete uložit do teplé místnosti, do nádoby s vodou o pokojové teplotě.

K barborkám ze zlatice se pojí pověra, která říká, že když vám vyraší lístky zlatice na Štědrý večer, budete mít v dalším roce peněz dostatek, vyraší-li však květy, čeká vás více než dostatek. Pokud větvička nevyraší, říkalo se, že budete mít hubený rok.

Jasmín

Krásné jsou i barborky z jasmínu (Jasminum nudiflorum), které stačí, je-li mírné počasí, ustřihnout jen několik dní před svátky a nechat je vykvést v nádobě při pokojové teplotě. Panují-li však od poloviny prosince silné mrazy, je nutné větvičky nařezat 2–3 týdny před Vánoci.

Kvetoucí jasmín
Při silných mrazech nařezejte jasmín 2-3 týdny před Vánoci.

Svátek sv. Barbory včera a dnes

V dřívějších dobách 3. prosince, tedy den před svátkem sv. Barbory, ženy nejčastěji v bílých šatech a s pomoučněným obličejem, obcházely domácnosti, ve kterých hodným dětem dávaly dárky a neposlušné šlehaly metlou. Časem se ale tento zvyk vytratil a byl v podstatě nahrazen Mikulášem s čertem. Zachovalo se jen řezání barborek s čarovnou mocí.

Dívky věřily, že když jim ráno na Barboru uřezaná větvička rozkvete na Vánoce, další rok se provdají. Bylo-li dívce chlapců milých více, pro každého z nich si uřezala větvičku a pak ji označila jménem. Jméno na větvičce, která první vykvetla, patřilo tomu, kdo si dívku v dalším roce vezme. Na barborky chodíme dodnes, ale všechno to, co s tím dříve souviselo, se dnes nebere už příliš vážně.

Zdroje:
BÖHMIG, Franz, Jürgen RÖTH, Bärbel RÖTH, Werner SCHURICHT a Barbara SCHÖN. Zahradničení den po dni: velký zahradnický rádce: 1686 rad, 532 kreseb. Přeložila Pavla DOUBKOVÁ. Praha: Euromedia, 2016.
https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/nahled/137-barborky-aneb-jak-rychlit-vetvicky
https://www.ceske-tradice.cz/tradice/zima/sv.-barbora/_zobraz=tradice-kvetoucich-barborek
https://www.ceskykutil.cz/barborky


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář