Jak plašit špačky, straky a další ptactvo ze zahrady?

Když vám oberou špačci pár větví, většinou stačí mávnout rukou. Je to příroda a i ptáci musí jíst. Jenže když vám snědí celou úrodu, se kterou máte velké plány, už to bývá trochu problém. Obzvláště pokud vás prodej plodů nebo ovocných kompotů živí. Sesbírali jsme proto pro vás několik osvědčených tipů, jak vyplašit ptactvo a zachránit si úrodu.

Špaček obecný
Jak plašit špačky, straky a další ptactvo ze zahrady

Plašiče ptáků, které si můžete vyrobit sami doma

  • CD – Několik starých CD pověste na šňůrky a rozvěste na různých místech kolem ovocných stromů a klidně i na ně. Odráží světlo a vytvářejí dojem „pohybu“.
  • Plechovky/konzervy – Stejně jako CD jsou lesklé, navíc však vydávají zvuk! A ten plaší vždy nejlépe. Pověste pár plechovek či prázdných konzerv vedle sebe a vítr už udělá práci za vás. Podobně fungují i skleněné lahve nebo jiné „zvučné“ nádoby.
  • PET lahve – Prázdnou PET lahev nasaďte víkem na dřevěný či kovový kůl. Když zafouká, lahve budou ťukat o tyč.
  • Strašák – Klasika, která se používá především v sadech a na polích. Strašák bývá obvykle vyrobený ze slámy a oblečený v běžném lidském oblečení. Ještě větší službu udělá, když bude umístěn na otáčivé tyči. Stačí pak silnější vítr a strašák se bude sám otáčet a strašit všechny okolo.
  • Králičí kožich na stromě – Možná vám to přijde trochu zvláštní, ale údajně prý opravdu funguje. V čem tkví to kouzlo? Králičí kůže na první pohled připomíná kočku sedící v korunách stromů. A s ní se žádný pták potkat nechce.
  • Dřevěné větrníky ve tvaru ptáků – Vyrobit je můžete z dřevěných zbytků. Z delšího kusu dřeva vytvořte tělo ptáčka a místo křídel nainstalujte dřevěné větrníky.
Strašák na poli
Strašáka můžete vylepšit a dát mu do rukou větrníky nebo prázdné plechovky

Makety a zvuky dravců

  • Maketa dravce – Přirozeným nepřítelem špačků, kosů a strak může být orel, výr, sova, káně či sokol. Jednoduše větší a dravější pták, který by si mohl teoreticky na těch menších smlsnout a který v nich budí respekt. Čím realističtější, tím lepší. Nejvhodnější je umístit 3D model v reálné velikosti na viditelné místo u stromů.
  • Zvuky dravců – Chcete-li odpuzovač posunout na vyšší level, doplňte maketu o realistické zvuky dravců. Existují speciální elektronické plašiče i reálné makety dravců vydávající zvuk. Pokud jste hrdý kutil, můžete vyzkoušet nainstalovat vlastní aparaturu – přehrávač s nahranými zvuky ptáků.
  • Umělý had, kočka nebo šelma – Platí stejné pravidlo jako v předchozích bodech – čím reálnější a větší, tím lepší. Atrapy zvířat seženete buď ve specializovaných prodejnách, nebo v hračkářství. Nezapomeňte jednou za čas svou zoo přearanžovat a posunout. Bude to vypadat, že jsou zvířata v pohybu, a ptáci budou mít pokaždé nové překvapení.

Kombinujte, vyměňujte a upravujte

Ptáci jsou občas pěkně vychytralí a rychle se přizpůsobují. Ze začátku se tedy může zdát, že vám dají pokoj. Stačí pak ale jeden zvědavec, který nálet na vaši zahradu riskne a zjistí, že vlastně žádné nebezpečí neohrozí. Než se pak nadějete, bude zpátky i s kamarády. Proto pravidelně plašiče ptáků a odpuzovače vylepšujte, posouvejte (třeba jen o pár metrů) nebo jednou za čas úplně vyměňte.

A když už nic nezabírá, vyzkoušejte staré dobré sítě nebo záclony na překrytí plodů. Skrz ně se už jen tak nedostanou. Obalit každý keř, strom či jednotlivé trsy vinné révy dá zabrat, ale vyplatí se to.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář